wtorek, 29 czerwca 2010

Zaczeły się wakacje ...

Poniżej zamieszczamy artykuł ze strony www.opusdei.pl, dotyczący różnych propozycji chrześcijańskiego przeżywania wakacji:

Lato czeka – wakacje chrześcijanina

Okres wakacji to idealna okazja do polepszenia jakości życia rodzinnego i do apostolstwa – to główne wnioski ze spotkania współpracowników Opus Dei, jakie odbyło się w Dworku w czerwcu 2010.

24 czerwca 2010

W okresie letnim całymi rodzinami wyjeżdżamy na wakacje, spędzamy więcej czasu ze współmałżonkiem i z dziećmi. Jest to wyjątkowa szansa, aby nasze życie rodzinne podnieść na jeszcze wyższy poziom, byśmy uczyli się większej delikatności we wzajemnym obcowaniu i podjęli postanowienia, które będziemy realizować w czasie roku.

Rodzina

Istnieje wiele zajęć, jakim oddajemy się latem. Które z nich mogą pomóc w zwiększeniu troski o rodzinę? – zastanawiali się uczestnicy spotkania.

Na pierwsze miejsce wysuwa się praktykowanie wiary w rodzinie. Praktycznie przejawia się to w trosce o życie wewnętrzne. Chodzi o to, by prowadzić życie sakramentalne, mieć czas na modlitwę, uczestniczyć w środkach formacji chrześcijańskiej. Dlatego tak ważny jest wybór miejsca, gdzie będziemy spędzać urlop. Warto przed wyjazdem zorientować się, czy w pobliżu jest czynny kościół, czy istnieje możliwość uczestnictwa we Mszy św. Dzięki temu będziemy mogli całą rodziną uczestniczyć w Eucharystii w niedzielę (a być może także w jakiś dzień w tygodniu), czy też nawiedzić Najświętszy Sakrament. Oczywiście, troska o życie wewnętrzne to także rodzinne akty pobożności, wśród których szczególną uwagę zwracamy na modlitwę przed i po posiłku oraz na różaniec rodzinny.

Wakacje są niezastąpionym czasem na pogłębianie relacji w rodzinie. Oprócz wspólnych spotkań szczególną wagę mają rozmowy w cztery oczy – ze współmałżonkiem oraz z dziećmi.

Nowe znajomości

Okres ten szczególnie sprzyja nawiązywaniu przyjaźni, które przetrwają wakacyjne miesiące. Z nowymi znajomymi możemy porozmawiać o Bogu, o sakramentach, oraz zaprosić ich na comiesięczny dzień skupienia. Warto zachęcić ich i następnie umożliwić udział w powakacyjnych zajęciach pogłębiających znajomość nauki Kościoła – na przykład spotkania poświęcone komentarzowi do Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego. Możliwości jest znaczenie więcej: organizacja spotkań dyskusyjnych dotyczących szeroko rozumianej kultury, zapraszać na rozmowy poświęcone rodzinie, miłości małżeńskiej lub wychowaniu dzieci, zachęcać do kursów Akademii Familijnej.

Ważne jest rozwijanie w sobie pragnienia zbliżenia wielu osób – także obcokrajowców – do Kościoła katolickiego oraz do pracy formacyjnej Opus Dei.

Św. Josemaria zachęcał do uświęcania życia codziennego – dotyczy to także wakacji
Dysponujemy wieloma materiałami, które mogą okazać się pomocne w zbliżaniu naszej rodziny i przyjaciół do przesłania Założyciela Opus Dei. Na uwagę zasługują strony internetowe: np. www.opusdei.pl, www.opusdeiwpolsce.pl, www.josemariaescriva.info>, Zwyczaj oglądania filmów można wykorzystać również do celów apostolskich dzięki kanałowi Opus Dei na YouTube (youtube.com/opusdeipolska). Cały szereg ciekawych artykułów znajduje się na stronie www.ostatniaszuflada.pl – jeśli przewidujemy, że na wakacjach nie będzie dostępu do Internetu, to możemy niektóre z nich wydrukować i z takim materiałem pojechać na urlop.

Warto też:
- organizować spotkania, na których opowiemy o osobie św. Josemarii i o jego przesłaniu;
- polecać jego książki oraz inne artykuły ze strony internetowej;
- rozdawać obrazki z modlitwą do Założyciela Opus Dei;

Młodzież

Młodzi ludzie poszukują w tym okresie atrakcyjnych form spędzania czasu, możemy więc wyjść im naprzeciw uruchamiając zajęcia formacji chrześcijańskiej. Interesującymi tematami mogą okazać się:
- wykorzystanie wolnego czasu;
- nauka krytycznego spojrzenia na telewizję, kino, gry i książki;
- panowanie nad własnymi emocjami;

Młodzież pragnie robić coś dobrego, stąd można im to umożliwić organizując wyjścia do osób potrzebujących – do szpitala, czy domu dla osób w podeszłym wieku… Źródłem pozyskania wiedzy o miejscach, gdzie przyda się nasza pomoc może być parafia i miejscowy Caritas.
Wraz z innymi rodzinami można też zaplanować wspólne wycieczki, wyjścia sportowe czy zajęcia kulturalne.

Słowa uczą, przykłady pociągają

Planując nasze wakacje zwróćmy szczególną uwagę na odpowiedzialność w zakresie ich wymiaru materialnego oraz na praktykowanie ducha ubóstwa. Staje się to szczególnie aktualne w kontekście katastrof naturalnych, jakie miały miejsce ostatnio w Polsce i w innych krajach oraz wobec światowego kryzysu gospodarczego. Warto nie przekraczać pewnego poziomu wydatków na podróże, zakwaterowanie czy rozrywki. Można również zachęcić starsze dzieci, aby pomagały materialnie rodzinie, na przykład pracując dorywczo w wakacje, lub też by pomogły innym potrzebującym. Istnieje wiele propozycji obozów wolontariackich, także organizowanych przez kluby młodzieżowe Opus Dei.

Nasze oddanie rodzinie i troska o duch ubóstwa może przejawiać się również w zadbaniu o dom, wykonanie koniecznych napraw, pomoc członkom rodziny w drobnych zadaniach.

Wakacje związane są z bardziej nieformalnym stylem ubierania się, rozmów zachowania. Da się on pogodzić z zachowaniem standardów ludzkich, które pomagają stale praktykować szacunek dla wysokiej godności człowieka.

Last but not least

Każdy z nas ma wielu przyjaciół, znajomych, kolegów, którzy również stają przed wyborem sposobu spędzania wakacji. Możemy im służyć pomocą, tak aby dobrze je zaplanowali i wykorzystali.

Podsumowując

Chodzi o:
- spędzenie wakacji w miejscu, w którym chrześcijańska rodzina może czuć się dobrze oraz będzie miała okazję na uczestnictwo w sakramentach oraz formacji.
- zachowania we wszystkim ducha chrześcijańskiego i apostolskiego, zaczynając od własnej rodziny.

W ten sposób będzie łatwiej wykorzystać te dni lata, aby nadać silnego impulsu rechrystianizacji zwyczajów i całego społeczeństwa.